Разом із появою необхідності в автономних джерелах енергії виникли питання, наскільки вони безпечні.
Якщо казати про генератор на двигуні внутрішнього згорання, тут все зрозуміло: вихлопів слід уникати, розташовуючи обладнання, що працює, подалі від будинку. А ось стосовно сонячних панелей є різні думки. Деякі люди вважають, що цей спосіб отримання електрики шкідливий, і тому відкидають такий зручний спосіб отримати автономність під час вимкнень світла. Розглянемо, чи дійсно сонячні панелі небезпечні.
Як працює сонячна панель
Технологія, за якою працюють сонячні електростанції, досить складна. Для того, аби сонячні батареї в Києві видавали потрібну електрику, до їхньої конструкції входять:
- кремнієві елементи;
- рама з металу (найчастіше алюмінію);
- захисне гартоване скло (захищає від граду та інших механічних пошкоджень);
- полімерна гідрофобна плівка, що відштовхує воду;
- розподільна коробка;
- герметики.
Вироблення електрики відбувається у кремнієвому шарі, який з обох боків оздоблений металевим провідником. Елементи сонячного опромінення (фотони), потрапляючи на кремнієвий шар, «вибивають» з нього електрони. Оскільки кремній є напівпровідником, ці електрони не змогли б стати струмом, якби не металевий провідник. Він уловлює електрони та спрямовує їх до розподільної коробки. Звідти отриманий струм іде до інвертора та акумулятора.
Як видно, під час роботи сонячних панелей не виробляється жодний шкідливий газ чи інші речовини, як при роботі генератора. Отже, такі електростанції є повністю безпечними для людини та тварин.
Водночас власне у конструкції сонячної панелі містяться шкідливі речовини. Це свинець та кадмій. Але вони теж не шкодять довкіллю з таких причин:
- Важкі метали надійно загерметизовані всередині батареї.
- Потрапити назовні вони можуть лише під час утилізації використаних батарей, що відбувається на спеціалізованих підприємствах.
Що робити, аби панелі довго прослужили
Якщо купити та встановити сонячні панелі, ви одразу почнете отримувати безкоштовну електрику. Щоб це відбувалося і надалі безперешкодно, пам’ятайте про такі особливості експлуатації:
- Панелі, які встановлено на вулиці, потрібно час від часу чистити від пилу та бруду. Для цього слід застосовувати м’яку ганчірку та теплу воду.
- Взимку слід вичищати поверхню від снігу, що випав. Сам сніг не шкодить панелям, але він закриває потоки сонячного проміння.
- Для великих сонячних електростанцій є потреба попіклуватися про захист від грози. Обов’язково слід встановити заземлення та громовідведення. Також допоможе пристрій захисту від імпульсної перенапруги.
- Сонячні панелі слід встановлювати так, щоб вони уловлювали якомога більше світла.
Не варто боятися граду. Загартоване скло, яким покрито панелі, неможливо пошкодити льодовими кульками.